Becsült olvasási idő: 1 perc
Újraoltási programot készít elő az orosz egészségügyi tárca

Újraoltási programot készít elő az orosz egészségügyi tárca azok számára, akik már megkapták a Covid-19 elleni vakcinát, de az antitestszámuk elégtelen szintre csökkent  jelentette ki Mihail Murasko egészségügyi miniszter a Rosszija 24 hírtelevíziónak nyilatkozva, miközben az új fertőzöttek száma egymás után immár negyedszer haladta meg a 17 ezret Oroszországban.

Eddig úgy látjuk, hogy a járvány terjedése idején ezt (az újraoltást) hat hónapon belül el kell végezni, mind a betegségen már túllévők, mind a korábban már beoltottak esetében – mondta a miniszter. Közölte, hogy a minisztérium hamarosan közzéteszi írásos ajánlásait. A tárcavezető úgy vélekedett, hogy nyugodt járványhelyzet esetén elegendő évente újraoltatni.

Korábban Murasko azt mondta, hogy erre a célra az Oroszországban pénteken polgári forgalomba kerülő, egydózisú Szputnyik Light lesz alkalmas. A tárcavezető szerint a Covid-19-en átesett betegeknél kilenc hónapig maradnak meg az antitestek, a Szputnyik V után pedig fél évig marad meg garantáltan a magas titerszám. A titer az a laboratóriumi teszt, amely a vérben lévő antitesteket, s ezzel az immunitást méri. Oroszországban a közelmúltban megugrott az új esetek száma, a betegek többségét a SARS-CoV-2 koronavírusnak egy, a korábbiaknál agresszívabb, indiai eredetű, úgynevezett delta változata fertőzte meg. Az orosz szaktárca a negatív tendencia ellensúlyozására döntött a lakosság újraoltása mellett.

Második oltáshoz használatos, orosz fejlesztésű Szputnyik V koronavírus elleni vakcinák a Jósa András Oktatókórházban kialakított oltóponton 2021. június 21-én. MTI/Balázs Attila

Szergej Szobjanyin moszkvai polgármester vasárnap azt mondta, hogy azokat is megfertőzheti az új koronavírus delta variánsa, akik régen kapták meg a védőoltást.

Hétfőtől elkezdik Szputnyik V-vel beoltani az állapotos nőket is. Alekszandr Gincburg, az első orosz oltóanyagot kidolgozó Gamaleja Intézet igazgatója a Rosszija 1 televíziónak kijelentette, hogy a vakcina védelmet nyújt a születendő gyermeknek is. Murasko korábban azt mondta, hogy a Covid-19 miatt mintegy 10 ezer terhes kismamát tartanak megfigyelés alatt.

Moszkvában július elejétől megkezdik a Szputnyik V tesztelését a 12-17 éves fiatalokon. A 350 önkéntesnek a felnőtteknél szokásos adagnál kisebbet fognak beadni a vakcinából.

Kvízek
Kiemelt rovataink