A gyógyszerként forgalmazott D-vitaminok többsége ma vényköteles, és ugyan már van egy-két recept nélkül is kiadható készítmény, megvenni őket nehézkes: az általunk felkeresett öt patika egyikében sem voltak kaphatók – írja a lap. Azt a tájékoztatást kaptuk, hogy ha vénnyel nem rendelkezünk, csak étrend-kiegészítőt vehetünk. Hatalmas különbség: míg a gyógyszerként forgalmazott készítményekben garantáltan benne van a csomagoláson szereplő hatóanyag-mennyiség, addig az étrend-kiegészítőknél ezt semmi nem garantálja. Ha nem akarunk patikáról patikára zarándokolni, akkor vagy megbízunk egy konkrét étrend-kiegészítőben, vagy elballagunk az orvoshoz, és fölíratjuk vele gyógyszerként a D-vitamint. Ez a helyzet a szakmabeliek szerint hamarosan változni fog.
Ma már ismert, hogy az egészséges embereknek is lényegesen többre van szükségük ebből a vitaminból, ám az új szakmai irányelv még annyira friss, hogy a gyógyszergyártó cégek törzskönyvezett készítményeinek indikációját és adagolását még nem módosították ennek megfelelően. Várhatóan ez hamarosan meg fog történni. Az átállás viszont nem automatikus, a korábban csak betegségekre törzskönyvezett gyógyszerek még nem válnak azonnal vény nélkülivé, nem használhatók „önhatalmúlag” a vitaminhiány megelőzésére, kezelésére. Az átállás azonban már megkezdődött, a jövőben várhatóan sorra várhatnak vény nélkülivé D-vitaminok – olvasható az mno.hu-n.
