Forrás:

Magyar Gyógyszerészi Kamara
Becsült olvasási idő: 2 perc
Miniszimpózium a gyógyszerellátás egészségügyi feladatairól

Posztpatikanapi miniszimpóziumot szervez a Magyar Gyógyszerészi Kamara (MGYK) 2024. június 19. 13:30 és 16:30

között az MGYK Országos Székházában.

A 2010-es években a kormány és a kamara is komoly erőfeszítéseket tett annak érdekében, hogy olyan szabályozás és gyakorlat alakuljon ki, amelyben a lakossági gyógyszerellátás nemcsak a logisztikai feladatok ellátására képes, hanem egészségügyi szolgáltatóként a gyógyszertárak részt vesznek a betegek gyógyszerhasználati adherenciájának erősítésében, a prevencióban és a népegészségügyi mozgósításban is. Ennek megfelelően olyan jogszabálymódosítások születtek, amelyek meghatározták a gyógyszertárak egészségügyi feladatait, definiálták a gyógyszerészi gondozást és leírták a tevékenység tárgyi és szakmai kereteit, tisztázták a prevencióban és a népegészségügyi programokban való részvétel feltételeit és megtörténtek a tevékenység finanszírozásához szükséges első lépések. A gyógyszerészek partnerek voltak és olyan protokollokat, irányelveket és módszertanokat dolgoztak ki, amelyek a társadalompolitikai, egészségpolitikai és szakmapolitikai célkitűzések napi gyakorlatban történő megvalósítását célozták, olvasható a kamara honlapján, melyben azt is jelzik: ez a folyamat 2018 után megtorpant.

Az egészségügyet 2022-től irányító politikai vezetés és a kamara közötti egyeztetések mentén megkezdődött a lakossági gyógyszerellátás egészségügyi feladatainak újrapozicionálása. Ennek első lépéseként 2024. május 31-én megjelent a gyógyszerbiztonsági validálás új irányelve, amely hozzásegíthet a gyógyszerhasználati adherencia fejlesztéséhez. Megkezdődött a „vis maior” expediálási helyzetek szakmai feltételeinek kidolgozása. A kamara együttműködési megállapodást kötött a Gondosóra programba történő bekapcsolódásról. Folyik a gyógyszertárak vakcinációba történő bekapcsolásának előkészítése és a kamara részt vesz a Nemzeti Diabetes Program kidolgozásában is, írják, jelezve: mindezekre tekintettel fontos áttekinteni, hogy

– a mindenkori kormány társadalom- és gazdaságpolitikai törekvései hogyan befolyásolják az egészségpolitika céljait és eszközrendszerét;
– az egészségpolitikán belül melyek a népegészségügyi célok és milyen eszközök állnak rendelkezésre;
– a lakossági gyógyszerellátás rendszere hogyan integrálható a népegészségügyi és prevenciós tevékenységbe;
– milyen feltételeket kell biztosítani a gyógyszerellátásban ahhoz, hogy a népegészségügyi és prevenciós elvárásoknak meg tudjanak felelni;
– mit tehet a kamara.

Az MGYK 2024. június 19-én (szerdán) 13:30 órai kezdettel szervezi miniszimpóziumát a kamara székházában (1068 Budapest, Dózsa Gy. út 86/b), melynek felkért előadói:

Dr. Csath Magdolna közgazdász, egyetemi tanár,
Dr. Bidló Judit egészségügy működtetéséért felelős h. államtitkár,
Bertókné Tamás Renáta főosztályvezető (NNGYK),
Dr. Somogyi Orsolya adjunktus, az MGYK Szakmai Állandó Bizottság elnöke,
Dr. Hankó Zoltán elnök, MGYK.

További részletek és jelentkezés 

Kvízek
Kiemelt rovataink