Becsült olvasási idő: 1 perc
Megduplázza a vérrögök kialakulásának kockázatát az eritrit

Számos komoly egészségügyi problémához vezethet az eritrit fogyasztása egy új tanulmány szerint – pedig az édesítőt széles körben használják a cukor kiváltására, írja a hvg.hu.

Az eritrit nevű cukorpótlóról állapították meg kutatók, hogy az komoly problémákkal hozható összefüggésbe: véralvadással, stroke-kal, szívrohammal és akár halállal is – derül ki a Nature Medicine folyóiratban publikált friss tanulmányból, amelyet a hvg.hu idéz.

Mint a kutatók kiemelték: azoknál, akiknél megvan a szívbetegség kockázati tényezője – ilyen a cukorbetegség is –, azok, ha magasabb a vérükben az eritrit-szint, kétszer nagyobb eséllyel kaphatnak stroke-ot vagy szívrohamot.

A tanulmány arra mutatott rá laboratóriumi- és állatkísérletekre támaszkodva, hogy az eritrit a vérlemezkék könnyebb alvadásához vezethet – a leszakadó rögök pedig a szívbe jutva szívrohamot, az agyig eljutva pedig stroke-ot válthatnak ki.

Egy szakember, aki a kutatásban nem vett részt, az eredmények láttán a hangsúlyozta: a jelek szerint az eritrit véralvadási kockázatot jelenthet, de még további kutatások szükségesek a témában. Hozzátette: célszerű lehet addig is kisebb mértékben használni az eritritet.

A Calorie Control Council nevű szakmai szövetség ezzel szemben azt hangsúlyozta, hogy a megállapítások ellentétesek több évtized tudományos kutatási eredményeivel, miszerint a csökkentett kalóriatartalmú édesítők – mint az eritrit – biztonságosak.

Kvízek
Kiemelt rovataink