Becsült olvasási idő: 2 perc
Listázzák az étrend-kiegészítőket

Senki ne dőljön be annak, ha egy étrend-kiegészítő azt állítja magáról, hogy mindent gyógyít – figyelmeztet a MedicalOnline-on dr. Martos Éva, az Országos Élelmezés- és Táplálkozástudományi Intézet főigazgató főorvosa.

Tulajdonképpen mit és hogy ellenőriz az OÉTI?  Mi a teendő, ha valaki Magyarországon forgalomba akar hozni egy étrend-kiegészítőt?

Más kárán tanul az okos...

Az étrendkiegészítő-piac sajátosságai
címmel
március 6-án rendez konferenciát
a MedicalOnline / Medical Tribune / PharmaOnline szerkesztősége.

A konferencia
programját és jelentkezési lapját
ide kattintva töltheti le
.

- Az uniós csatlakozás, tehát 2004 előtt még valóban az engedélyezés volt a hivatal feladata, amelynek kiadására egy igen komplex laboratóriumi vizsgálat után került sor. De mint említettem, akkor még  alig kétszáz termék volt a piacon. Az uniós csatlakozással ez megszűnt, helyébe a gyártói és forgalmazói felelősség lépett, amelynek mikéntjét EU-s és hazai rendeletek sora szabályozza. A hazai gyakorlatban a gyártókat, illetve a forgalmazókat bejelentési kötelezettség – notifikáció – terheli. Ezt megtehetik akár a forgalmazás első napján is. Magyarán: reggel nyolckor, amikor nálunk beadják a szükséges, kitöltött dokumentumokat, már kint lehetnek termékeik az üzletek polcain. 

- Ezek szerint létezik egy „ablak” periódus, amikor már megvehető egy étrend-kiegészítő, anélkül, hogy a hivatal tudná, megfelel-e az előírásoknak?

- Sajnos, így igaz. Nagyon szeretnénk, ha lenne olyan jogszabály, amely előírná: harminc nappal a bejelentési kötelezettség teljesítése után lehet csak forgalomba hozni az érintett termékeket. Addigra ugyanis már bőven végeznénk a vizsgálatokkal.

- Akad arra példa, hogy egy adott készítmény külföldön gyógyszer nálunk pedig táplálék-kiegészítő?

- Inkább fordítva. Ez a kérdés egyébként a tápszerek esetében szokott felmerülni. Előfordul, hogy egyes táplálék-kiegészítőket nálunk is szeretnének tápszerként elfogadtatni, ebben az esetben ugyanis csupán öt százalékos forgalmi adó terheli.

- Mire figyeljünk táplálék-kiegészítő vásárlásánál?

- Annak semmiképp se dőljünk be, ha egy termék azt állítja magáról, hogy mindent gyógyít – egyáltalán: gyógyít –, ha azt ígéri, segítségével záros határidőn belül visszanyerjük 16 éves korunkban volt versenysúlyunkat, vagy húsz éves korunk potenciáját. Érdemes felkeresni a honlapunkat, ahol számos egyéb információ mellett zöld pipával jelöljük azokat a termékeket, amelyek bejelentésükkor megfeleltek az előírásoknak, míg a forgalomból kitiltottakat egy csúnya fekete bunkó jelzi.

A teljes interjút ide kattintva olvashatja

Kvízek
Kiemelt rovataink