Mint írja, bár a hintőporos és alkoholos kezelés világszerte elterjedt volt, mert azt gondolták, segít a köldökfertőzés megakadályozásában, mára egyértelműen kiderült, nem hogy hasznuk nincs, hanem kifejezetten károsak lehetnek.
Az 1950-es években otthonszülés helyett a kórházban történő szülés kezdett elterjedni, az újszülöttek átlagosan kb. 10 napot töltöttek a kórházban, ami azzal járt, hogy sok orvos, ápoló kórházi baktériumokkal szennyezett keze érintette meg a babát, ezért nőtt a köldökfertőzések száma. Ezt alkohollal és hintőporral próbálták megelőzni, a vizsgálatok mára azonban egyértelműen kimutatták, hogy megfelelő higiénia mellett ezekre semmi szükség nincs.
Az alkohollal több probléma van, bőrfertőtlenítőként nézve sem számít korszerű készítménynek. Egyrészt a felnőtt ember bőrével ellentétben a baba érzékeny, vékonyabb bőre még "nem érett", ezen keresztül az alkohol képes felszívódni, bekerül a véráramba, az emelkedett véralkoholszint a baba idegrendszerének pedig semmiképpen sem jó. Több cikket lehet erről találni az interneten, nemcsak koraszülötteknél, hanem egy hónapos babáknál is kimutatható volt, hogy az alkohol képes felszívódni bőrön át, különösen, ha hosszabb ideig érintkezik a bőrrel.
A hintőpor semmilyen seb esetén sem ajánlott, így köldökcsonk ápolására sem. Egyrészt a hintőpor alatt könnyebben megtelepszenek a baktériumok, én is találkoztam már sajnos súlyos köldökfertőzéssel, ami amiatt alakult ki, hogy a hintőpor mintegy páncélt képzett a baba bőrén. A hintőpornak van egy másik veszélye is: a tüdőbe kerülve hosszútávú károsodást okozhat. Most bizonyára azt gondolják néhányan, micsoda butaság ez, de nem. Sajnos nem egyszer láttam, hogy a pelenka visszahajtásakor a légáramlás hatására a baba arcára került a hintőpor, mire az prüszkölni vagy köhögni kezdett. A tüdőbe került hintőpor nem egészséges...
Jódtartalmú (Betadine) készítmény sem javasolt babáknál, mivel a jód felszívódik a bőrön át és pajzsmirigy-alulműködést okozhat. A mérgező, higanytartalmú piros ecsetelő (mercurochrom) sem ajánlott, és az anyatej ráfejése sem, mivel ez kiváló táptalaj a baktériumok számára.
A köldököt valójában csak szárazon, tisztán kell tartani, a többit a természet megoldja magának.
