Becsült olvasási idő: 1 perc
Jelzik a rákos sejtek pusztulását

Egy új technológia tenné lehetővé, hogy az orvosok valós időben követhessék a daganatos betegek gyógyulását – adja hírül a 24.hu.

Az új technika alkalmazása során apró biokémiai kötegekkel kemoterápis gyógyszert juttatnak a daganathoz, miközben a nanorészecskék jeleznek is, ha a rákos sejtek elkezdenek pusztulni. A módszert bemutató tanulmány társszerzője, Shiladitya Sengupta szerint ez az első olyan technika, amellyel tökéletesen ellenőrizhető a gyógymód hatása – írja a 24.hu a Science News cikke alapján.

A nanorészecskéket egy kísérlet során egy rákos egér véráramába fecskendezték. A részecskék a tumornál felhalmozódtak, a gyógyszer itt felszabadult, aktiválva egy proteint, amely szétválasztja a rákos sejteket. Ez a felszabadulás nem csupán a betegség leküzdésére alkalmas, hanem a nanorészecskék izzását is lehetővé teszi, amint infravörös fény éri őket – olvasható a hírportálon.

A kutatásban egy kontrollcsoportot is használtak: olyan egereket, melyek daganata nem volt gyógyítható a használt szerrel. A tudósok arra jutottak, hogy az ő esetükben a részecskék izzása ötödannyira volt intenzív, mint a gyógyítható egerek esetében, tehát a módszer valóban működik.

 

 

Kvízek
Kiemelt rovataink