hero

Forrás:

L33 Medical
Becsült olvasási idő: 2 perc
Amikor fogamzásgátlás után hónapokig nincs menstruáció...

Sokan megijednek, amikor a fogamzásgátló abbahagyása után nem jön meg rögtön a menstruáció. Ez érthető, de azt tisztázni kell, hogy a normál menzesz visszatéréséhez néha időre van szüksége a szervezetnek. Azonban más, komolyabb gondok is állhatnak a gond hátterében, így szakembert felkeresni mindenképpen indokolt lehet.

A témában dr. Kencs Alexandra, az L33 Medical szülész - nőgyógyásza van a segítségünkre.

A hormonális fogamzásgátlók szedése alatt valójában nincs „igazi” menstruáció. A legtöbb tabletta mesterségesen szabályozza a szervezet hormonháztartását. A tablettákban lévő hormonok, bár csak minimális mennyiségeben vannak jelen, megakadályozzák a peteérést (az ovulációt), így nem szabadul fel petesejt, amit a spermium megtermékenyíthetne. Emellett a méhnyálkahártya is vékonyabb marad, és a méhnyaknyák (a méhszájat védő váladék) sűrűbbé válik, ami megnehezíti a spermiumok útját.

A kombinált fogamzásgátló tabletták szedésénél a „hormonmentes napokon” jelentkező vérzés – amit sokan menstruációnak gondolnak – valójában csak egy megvonásos vérzés. Ez azért alakul ki, mert a szervezet hirtelen kevesebb hormont kap, és erre így reagál. Ez tehát nem egy természetes folyamat, nem menzesz.

Ha letesszük a tablettát

Amikor valaki abbahagyja a fogamzásgátlót, időbe telik, amíg a szervezet újra „beindul”. A petefészkeknek és az agynak össze kell hangolódniuk, hogy ismét természetes módon termeljenek hormonokat, és elinduljon a peteérés. Ez a folyamat általában néhány héttől néhány hónapig is eltarthat. A legtöbb nőnél a menstruáció 1–3 hónapon belül visszatér, de előfordul, hogy ez akár 6 hónapot is igénybe vesz.

Ha a menstruáció több hónapig elmarad, annak több oka is lehet. Gyakran egyszerűen arról van szó, hogy a szervezetnek még időre van szüksége a helyreálláshoz, különösen akkor, ha valaki hosszú évekig szedett fogamzásgátlót. 

Előfordulhat azonban az is, hogy már a tabletta szedése előtt is rendszertelen volt a ciklus, például policisztás ovárium szindróma vagy más hormonális probléma miatt. Ilyenkor a fogamzásgátló csak elfedte a korábbi gondot, és annak abbahagyásakor a probléma újra felszínre kerülhet, mondja dr. Kencs Alexandra, az L33 Medical szülész - nőgyógyásza.

A menstruáció elmaradását okozhatja még a pajzsmirigy alul- vagy túlműködése, a túl sok stressz, a nagy fogyás vagy hízás, túlzott testedzés, illetve a magas prolaktinszint. Valamint természetesen a tabletta abbahagyása után már a terhesség is szóba jöhet.

A legtöbb esetben tehát az, ha a menstruáció a fogamzásgátló elhagyása után nem jelentkezik azonnal, nem jelent gondot, ugyanakkor a tabletta hosszas szedése után nem árt elővigyázatosnak lenni, és az elmaradó menzesszel orvoshoz fordulni. A szakember ilyenkor ellenőrzi, hogy a szervezet hormonháztartása visszaállt-e, és kideríti az elmaradás okát, amit a megfelelő kezeléssel orvosolni is tud.

Maga a vizsgálat jellemzően fájdalommentes, a kezelési lehetőségek pedig jó esetben életmódváltással, vagy gyógyszeresen kezelhetők, így a szervezet egyensúlya gyorsan helyre áll.

(Fotó: AdobeStock)

Kvízek
Kiemelt rovataink