Vannak gyógyszerek – ilyenek a vérnyomáscsökkentők és a szívgyógyszerek –, amelyeknek vízhajtó hatása csökkenti a szervezetben felgyülemlett folyadékot. Szedésük esetén kánikulában fokozottan ügyelni kell a megfelelő folyadékpótlásra, különösen idős betegeknél, akik megfeledkezhetnek az ivásról, ezért könnyen kiszáradhatnak.
Az aszpirin és más, vény nélkül kapható fájdalomcsillapítók szintén csökkentik a szervezet folyadék- és nátriumszintjét, ami megnehezíti, hogy a testünk jól kezelje a magas hőmérsékletet. Hasonló a helyzet egyes antidepresszánsoknál, mert ezek szintén gátolhatják a szervezet hűtési képességét.
Arra is figyelni kell, hogy a hőség és a gyógyszermellékhatások kombinációja szédüléshez és eleséshez vezethet, alkohollal párosítva meg főleg. Sosem jó kombináció a gyógyszerszedés mellett alkoholt fogyasztani, de kánikulában fokozott veszéllyel jár.
A szakértők arra is felhívják a figyelmet, hogy bizonyos gyógyszerek szedése esetén kerülni kell a napozást vagy a hosszas tartózkodást a napsütésben. Egyes antibiotikumok, gombaellenes szerek és a bőr gyulladásos megbetegedését kezelő szerek fokozhatják a napérzékenységet, kiütéseket és leégést okozva. Idetartoznak még többek között az allergia kezelésére szolgáló gyógyszerek, a vízhajtók, a koleszterincsökkentő gyógyszerek, az ibuproféntartalmú gyulladáscsökkentők, a fogamzásgátló tabletták is, írja a VG.
Borítókép: archív

