Forrás:

InfoRádió

Rovat:

Aktuális
Becsült olvasási idő: 1 perc
Mérlegen a magyar kórházi gyógyszerészet jelene

Március 27-én, a Kórházi Gyógyszerészet Napja alkalmából a szektort fenyegető globális munkaerőhiányra is figyelmeztet Süle András, a Magyar Gyógyszerészi Kamara (MGYK) Kórházi Klinikai Területi Szervezetének elnöke. aki az InfoRádióban arról beszélt, bár Magyarország helyzete jelenleg még stabil, az európai negatív trendek hamarosan hazánkat is elérhetik.

A szakember az InfoRádióban súlyos strukturális problémákra hívta fel a figyelmet. Az OECD legutóbbi felmérései alapján a fejlett világban – részben demográfiai okokból – kritikus létszámhiány alakult ki az egészségügyben.

Míg korábban stagnálás vagy lassú növekedés jellemezte a praktizáló gyógyszerészek számát, az elmúlt két évben az EU területén megkezdődött a létszám tényleges csökkenése. Magyarországon jelenleg még tart a lassú bővülési fázis, de a szakértői várakozások szerint ez a kedvező állapot rövid időn belül véget érhet, és hazánk is követheti a nyugat-európai trendeket.

A növekvő terápiás feladatok ellátásához elengedhetetlen a négy hazai orvosegyetem gyógyszerészképzési kapacitásának bővítése és a hivatás népszerűsítése.

A szakmai érdekképviselet sikeres érdekérvényesítése nyomán a kórházi gyógyszerészek mára a kórházi orvosokkal azonos bérrendezési kategóriába kerültek. Ez a státuszbeli elismerés alapvető a pályaelhagyás megelőzése és a fiatal gyógyszerészek klinikai irányba terelése szempontjából.

A gyógyszeres terápiák megfelelőségéért és a betegbiztonságért felelős szakembergárda utánpótlása nem csupán intézményi, hanem nemzetstratégiai kérdés. A társadalmi párbeszéd és az egyetemi kapacitások összehangolása nélkül a jövőben komoly kihívásokkal nézhet szembe a hazai gyógyszerellátás is.

Borítókép: archív/adobestock

Kvízek
Kiemelt rovataink