Forrás:

Piac&Profit
Becsült olvasási idő: 1 perc
A figyelmetlenek 150 ezer forintot veszni hagynak

A 2023-as személyi jövedelemadó bevallási határideje május 22. Eddig a napig kell számot adni a 2022-ben megszerzett jövedelmekről, egyben rendelkezni az adókedvezmény visszaigényléséről is. Minden egészség- vagy nyugdíjszámlára befizetett összeg után húsz százalék, akár évi 150 ezer forint adókedvezmény jár. Fontos azonban tudni, hogy a NAV ezt nem utalja vissza automatikusan: ha az adózó nem rendelkezik róla az szja bevallásában, akkor az összeg elveszik, írja a piacesprofit.hu.

A maximális összeg visszaigényléséhez évi 750 ezer forint önkéntes nyugdíj-, vagy egészség- és önsegélyező pénztári befizetést kellett teljesíteni 2022-ben.

Az adóvisszatérítés kihasználásához az egészség- és a nyugdíjpénztár január 31-ig küld igazolást, ennek alapján kell a tagoknak az adókedvezményről rendelkezni. Ha a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) készíti el az igénylő magánszemély számára az szja tervezetet, akkor a Prémium Pénztárcsoport azt javasolja, hogy az egészség- és nyugdíjpénztári tagsággal rendelkezők mindenképpen adják meg, hogy mely pénztárhoz kérik a visszatérítést, hiszen a tervezetben ez nem szerepel. A visszatérítés olyan pénztárhoz kérhető, ahová a tag előző évben egyénileg teljesített befizetést. A visszakapott összeg vagy az egészség- vagy a nyugdíjpénztári számlára kerül, és onnan lehet ismét felhasználni vagy a nyugdíjcélra félretenni.

Érdekes viszont, hogy nem mindenki él a lehetőséggel.  Az MNB kimutatása alapján az egészségpénztári tagok által visszaigényelhető összeg 15 százaléka, míg az önkéntes nyugdíjpénztári tagok befizetései után járó adókedvezmény közel 40 százaléka nem érkezett vissza a pénztárba 2022-ben” – nyilatkozta dr. Váradi Péter, a Prémium Egészségpénztár vezető stratégiai tanácsadója.

 

Kvízek
Kiemelt rovataink