A maximális összeg visszaigényléséhez évi 750 ezer forint önkéntes nyugdíj-, vagy egészség- és önsegélyező pénztári befizetést kellett teljesíteni 2022-ben.
Az adóvisszatérítés kihasználásához az egészség- és a nyugdíjpénztár január 31-ig küld igazolást, ennek alapján kell a tagoknak az adókedvezményről rendelkezni. Ha a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) készíti el az igénylő magánszemély számára az szja tervezetet, akkor a Prémium Pénztárcsoport azt javasolja, hogy az egészség- és nyugdíjpénztári tagsággal rendelkezők mindenképpen adják meg, hogy mely pénztárhoz kérik a visszatérítést, hiszen a tervezetben ez nem szerepel. A visszatérítés olyan pénztárhoz kérhető, ahová a tag előző évben egyénileg teljesített befizetést. A visszakapott összeg vagy az egészség- vagy a nyugdíjpénztári számlára kerül, és onnan lehet ismét felhasználni vagy a nyugdíjcélra félretenni.
Érdekes viszont, hogy nem mindenki él a lehetőséggel. Az MNB kimutatása alapján az egészségpénztári tagok által visszaigényelhető összeg 15 százaléka, míg az önkéntes nyugdíjpénztári tagok befizetései után járó adókedvezmény közel 40 százaléka nem érkezett vissza a pénztárba 2022-ben” – nyilatkozta dr. Váradi Péter, a Prémium Egészségpénztár vezető stratégiai tanácsadója.
