Becsült olvasási idő: 1 perc
Transzplantációhoz vezető étrend-kiegészítő

Az elmúlt öt évben legalább hat embernek volt szüksége szervátültetésre növényi eredetű étrend-kiegészítők okozta károsodás miatt Ausztráliában, közölte az ausztrál szervadományozásokat nyilvántartó hivatal.

A mutatók szerint 2011 óta legalább három vese- és három májtranszplantációt hajtottak végre olyan pácienseken, akik növényi eredetű étrend-kiegészítőktől lettek betegek.

Nick Shackel májátültetési specialista szerint a növényi kivonatokat tartalmazó tabletták egy része veszélyesen nagy mennyiségben tartalmaz olyan összetevőket, amelyek túlzott fogyasztása komoly károkat okozhat.

"A zöld teában vannak vegyületek, amelyek túlzott bevitele előre megjósolhatóan májkárosodáshoz vezet", mondta a szakember. Shackel szerint a növényi eredetű étrend-kiegészítők miatti transzplantációk "elkerülhetőek" és figyelembe véve, hogy sokan szervhiány miatt nem esnek át a beavatkozáson, jó lenne, ha a rendelkezésre álló szervek olyanokhoz kerülnének, akiknél meg nem előzhető okai vannak a májkárosodásnak.

A szakember hangsúlyozta, hogy a fogyasztókat jobban fel kellene világosítani a növényi alapú étrend-kiegészítők kockázatairól. A gyógyászati készítmények szabályozásával foglalkozó hivatal (Therapeutic Goods Administration) közölte, hogy számításba fogja venni a jelentést a termékek figyelmeztető címkéinek széles körű felülvizsgálatakor.

Ausztráliában jelenleg mintegy 1200-an várnak máj- vagy veseátültetésre.

Kvízek
Kiemelt rovataink