Becsült olvasási idő: 2 perc
Miért nem tudja lenyelni a gyógyszert a beteg?

A nehezített nyelés kiváltó okát keresve sok esetben olyan gyógyszerekre lehet bukkanni, amiknek mellékhatása a dysphagia.

A nagyméretű tabletták, kapszulák lenyelése, különösen az idős betegeknél, problémás lehet. A nyelési reflex zavara mellett a szájszárazság, az izomgyengeség, illetve a nyelőcső fekélyes elváltozásai is okolhatók azért, ha nem vagy csak nehézkesen sikerül a szájba vett gyógyszer lenyelése.

 

Négy kérdéssel tisztázható a panasz

Néhány, a beteghez intézett kérdéssel eldönthető az, hogy valójában fennáll-e a nehezített nyelés (dysphagia):

  1. Van olyan érzése, hogy nyeléskor valami visszamarad a szájüregében, torkában?
  2. Bizonyos ételeket és tablettákat egyáltalán nem tud lenyelni?
  3. A megszokottnál tovább tart Önnél egy étkezés?
  4. Sok folyadékot igényel ahhoz, hogy le tudjon nyelni valamit?

 

Ha a nyelési reflex károsodott…

A nyelési reflex zavara, illetve az izomkoordináció problémái dysphagiát okozhatnak. A benzodiazepinek, az antidepresszánsok, az opioidok és az első generációs antihisztaminok egyaránt gyengíthetik a nyelési reflexet. A neuroleptikumok pedig a garat motilitásának a gátlása révén vezethetnek akár életveszélyes aspirációhoz.

 

Ha szájszárazság okozza a bajt…

A szájszárazság (xerostomia) számos betegség velejárója; a Sjögren-szindrómás betegek, valamint a sugárterápiában részesülők szinte mindig szembesülnek vele. A szájszárazságra panaszkodó betegeknél a gyógyszerelés áttekintése elsőrendű feladat, ugyanis számos hatóanyag mellékhatása lehet a xerostomia. A triciklikus antidepresszánsok, a szelektív szerotonin-visszavétel gátlók (SSRI), az opioidok, az antikolinerg molekulák és a diuretikumok szedése esetén is felléphet a nyelési nehézséggel kapcsolt szájszárazság.

 

Gyógyszerfüggő myopathia is lehet az ok

Leggyakrabban a glükokortikoidok, ritkábban a sztatinok a felelősek a gyógyszerek kiváltotta izomgyengeségért, és az azzal járó nehezített nyelésért. Emellett, a köszvény kezelésében alkalmazott kolchicin esetén is beszámoltak már myopathiáról.

 

A nyelőcsövet károsító hatóanyagok is eredményezhetnek dysphagiát

A szívtáji égő érzés vagy egy bronchiális fertőzésnek hitt panasz mögött sok esetben a nyelőcső fekélyes elváltozásai húzódnak meg. Mintegy 80 olyan hatóanyag ismert, amiknek az orális alkalmazása, a nyelőcső nyálkahártyájával való érintkezés révén gyulladást vagy fekélyes elváltozásokat idézhet elő, vezető tünetként a dysphagiával.

Az orálisan alkalmazott gyógyszerek által kiváltott nyelőcső-fekély, általában idős betegeket, illetve krónikusan beteg gyermekeket érint. A bevett tabletták, kapszulák típusa (pl. filmbevonatos-e) és mérete mellett, a bevételkor elfogyasztott folyadékmennyiség is döntő abból a szempontból, hogy kialakul-e a nyelőcső-károsodás; ami már akár az első gyógyszerbevételt követően is felléphet, de lehetséges, hogy csak több éves gyógyszeralkalmazás után jelentkeznek a szimptómák.

 

Hogyan előzhető meg a gyógyszerek által kiváltott nyelőcső-fekély?

  • A tabletta/kapszula bevétele előtt és után is kellő mennyiségű (kb. 100 ml) folyadékot kell fogyasztani.
  • A gyógyszer bevételét követően 5-10 percen át függőleges pozícióban kell tartózkodni.
  • A filmbevonatos tablettákat előnyben kell részesíteni a hagyományosakkal szemben.
  • Ha lehetséges, folyékony gyógyszerformákat kell választani.
  • A gyógyszerek alkalmazási előiratának megfelelően kell eljárni.

(Forrás: www.medical-tribune.de)

 

Kvízek
Kiemelt rovataink