A Szegedi Tudományegyetem 2021-ben kezdte el kutatni a parlagfű jótékony hatásait, bekapcsolódva az ezzel kapcsolatos nemzetközi kutatásokba. A Ripost Csupor Dezső kutatót kérdezte, eddig milyen eredmények születtek.
Olyan pozitív hatást, ami egy parlagfű allergiás számára előnyös, nem mutattunk ki. Sőt, olyan pozitív hatás, ami a növény fogyasztásával elérhető, nincsen – szögezte le a kutató.
Veszélyei viszont lehetnek, állatkísérletek során ugyanis vese- és agykárosító hatást is tapasztaltak. Ez azért fontos, mert elterjedt az a tévhit, hogy a parlagfű allergia a gyomnövény fogyasztásával megszüntethető.
A gyógyszeripar a parlagfüvet leginkább a parlagfűallergia kezelésére használja. A növény pollenjéből egy speciális kivonatot készítenek, amelyet aztán tabletta vagy cseppek formájában egy bizonyos mennyiségben, meghatározott időn át adagolnak a betegnek annak érdekében, hogy a tünetei végleg megszűnjenek. Ehhez azonban teljesen át kell hangolni az immunrendszert – ismertette az SZTE GYTK Klinikai Gyógyszerészeti Intézet vezetője, egyetemi docens.
Találtak viszont a parlagfűben olyan összetevőt is, ami mérgező a ráksejtekre, ennélfogva van arra remény, hogy a rosszindulatú daganatos megbetegedések gyógyításában felhasználható lesz a gyomnövény.
Az a rossz hírem, hogy ezek a daganatellenes vegyületek, amik a növényben valóban benne vannak, nem csak a daganatsejtekre mérgezőek, hanem a szervezet egészséges sejtjeire is veszélyesek. Ezért nem célszerű parlagfüvet fogyasztani szájon át, mert olyan sejtmérgeket tartalmaz, ami rendszeresen és nagy mennyiségben fogyasztva az emberre mérgező lehet. Mi olyan szempontból vizsgáltuk ezt a növényt, hogy vannak-e benne olyan vegyületek, amelyek tiszta formában vagy kémiailag kicsit módosítva felhasználhatók a gyógyászatban, és ilyen vegyületeket találtunk is – mondta Csupor Dezső.
Borítókép: archív

