Ők nem idegen példákat másoltak, hanem Magyarországnak új, saját, önálló utat teremtettek. Az 1848-as forradalmak közül a magyar volt a legsikeresebb, a leggyorsabban eredményre vezető, a legradikálisabb átalakítást hozó, és a legnagyobb - ma úgy mondanák - társadalmi támogatással bíró megmozdulás. Vérbefojtása ellenére a forradalom révén Magyarország 1848-ban polgári állammá lett, amely előtt hatalmas távlatok nyíltak meg - mondta.
Lantos Csaba megfogalmazása szerint nemzetalkotó kor van ma is, mert a veszélyek, amelyekkel évek óta szembe kell nézni, még mindig itt vannak.
A háború kimerítette Európát, nehezen reparálható gazdasági veszteségeket szenvedett el, és bár a fegyverszünet már szinte karnyújtásnyi távolságban van, a helyzet alakulásáról még nem lehet biztosat tudni. Most alakulnak ki azok az új világgazdasági, politikai és kulturális keretek, amelyek a következő évtizedeket meghatározzák majd - mondta.
Komoly eredménynek nevezte a miniszter, hogy az unió is elismerte, a versenyképesség ügyében Európának mielőbb lépnie kell. Elsősorban megfizethető energiaárakra van szükség, és Magyarország folytatja a zöld átállást - jelezte.
Lantos Csaba kiemelte, megbízható, versenyhátrányt nem okozó áron elérhető energia- és vízellátás nélkül nem lehet a kitűzött célokat elérni.
Továbbra is központi kérdés az energiaszuverenitás erősítése.
Ezen a területen a következő tíz év legnagyobb kérdése az áram tárolásának megoldása lesz, mert ezzel lehetne a változékony árak kedvezőtlen hatását kivédeni. Ez, valamint a napelemes kapacitások gyors növekedése szükségessé teszi a villamosenergia-hálózat áttervezését, átalakítását is - mondta.
Ünnepi beszédében a miniszter beszélt arról, hogy tárcája sokat tesz a környezet megóvásáért.
Önálló államtitkárság felügyeli a jövőben a klímavédelem és hulladékgazdálkodás területeit, emellett a következő évtizedeket alapjaiban meghatározó szakterülettel, az infokommunikációval bővült az Energiaügyi Minisztérium feladatköre - tette hozzá.
Az ünnepségen állami és minisztériumi kitüntetéseket adtak át.
Magyar Érdemrend tisztikereszt kitüntetést vett át Orbán Gábor közgazdász, a Richter Gedeon Nyrt. vezérigazgatója, a Nemzeti Egészségügyi és Orvosképzésért Alapítvány elnöke, a Nemzeti Tudománypolitikai Tanács és a Budapesti Értéktőzsde Nyrt. Tőzsdei Tanácsadó Testületének tagja, volt államtitkár.

