A kormány hamarosan válaszol a bizottság által feltett kérdésekre - reagált az Emberi Erőforrások Minisztériumának Egészségügyért Felelős Államtitkársága pénteken arra, hogy az Európai Bizottság előző nap kötelezettségszegési eljárást indított Magyarország ellen a patikatörvény előírásai miatt.
Az államtitkárság közleményében az áll: az Európai Bíróság már korábban is elismerte, a gyógyszerészek többségi vagy akár kizárólagos tulajdona elfogadható eszköz a gyógyszertárak szakmaiságának biztosítása érdekében. Az ellen sem lehet kifogás - olvasható -, ha a gyógyszertári tulajdonrendezés azzal jár, hogy a jelenleg többségi tulajdonos nem szakmai befektetők - hatéves felkészülési időt követően - kisebbségi tulajdonossá válnak. Hangsúlyozták, hogy az intézkedés nem a külföldi befektetők ellen irányul, és hatását tekintve sem tekinthető diszkriminatívnak.
A közlemény szerint a Magyarország ellen indított uniós eljárás mögött ezúttal is nagy gyógyszertárláncok tulajdonosai állnak, akiknek hátterében "külföldi érdekeltségek is kimutathatóak".
Az Európai Bizottság kötelezettségszegési eljárást indított csütörtökön Magyarország ellen a patikatörvény előírásai miatt. A testület úgy ítélte meg, hogy a gyógyszertárak működését és tulajdonviszonyait szabályozó magyar jogszabály a letelepedés és a tőke szabad áramlásának szabadságát is sérti. Brüsszel úgynevezett hivatalos felszólító levelet küldött Budapestre, erre Magyarországnak 60 napon belül kell válaszolnia.
